Falmouth Flyer 2015

A
PlacingNameClub/TeamTime
1Jon BurgessOakley Atlantic Racing2:51:20
2Lorenzo CateriniCRAFTSMANS / HUB CYCLE2:51:24
3Colin EdwardsCraftsman2:51:30
4Julien RousselFitworks2:51:41
5Tyler MedagliaBike Monkey2:51:41
6Dustin MacBurnieCyclesmith Race Team2:51:51
7Alex CormierFitworks2:51:55
8Jeff MuiseFramework Racing Team2:52:06
9Terry TomlinOakley Atlantic Racing2:54:10
10Colin WardO'Regan's Subaru Cycling2:52:45
11Ambrose DelaneyFRAMEWORK RACING TEAM2:52:45
12Zachary SteinmanOakley Atlantic Racing2:52:45
13John ArchibaldO'Regan's Subaru Cycling2:28:55
14D. Adam QuirkCyclesmith2:59:06
15Martin AustinOakley Atlantic Racing2:59:15
16Curtis Jenningsindependent2:59:15
17Joe StarrVeloLab RT2:59:20
18Alexander Lingleyvelolab RT3:00:03
19Cory JayCraftsman Construction3:01:45
20Rob KlueCYC3:07:30
21Daniel MacDougallBike Monkey3:07:30
22Shane EnoO'Regan's Subaru Cycling3:07:30
23Liam WhitmanCraftsman Construction/Bike Monkey3:07:30
24Stephen CameronOakley Atlantic Racing3:07:30
DNFDavid HavillCyclesmith
DNFShawn MarshallVeloLabRT
DNFGeoff O'TooleCyclesmith
DNFStephanie SkoreykoRise Racing p/b Cyclepath Woodbridg
DNFJeffrey SimmsBike monkey cycling
AF
PlacingNameClub/TeamTime
1Mackenzie MyattCyclesmith Cycling Club2:26:55
DNFMelissa AllenJava Blend Racing
B
PlacingNameClub/TeamTime
1Charles CormierMikes Bike Shop2:26:19
2Scott ClarkHub Cycle Racing2:26:32
3Adam PearceBanks Brigade2:26:35
4Alan MinerBanks Brigade2:26:35
5Roland DaigleSMB Physiotherapy Race Team2:26:35
6James GillettVeloLabRT2:26:55
7Francois Gazzanofitworks2:26:55
8Thomas BeazleyHub Cycle2:26:55
9Gabriel LeBlancindependent2:26:55
10Norbert ZehCyclesmith2:26:55
11Noah PatriquinBike Monkey2:26:55
12Jim DikaiosJava Blend Racing2:27:21
13Colin BanksBanks Brigade2:27:26
14Alexander KolesovHub Cycle Spokebenders2:27:27
15Eric SpinneyIdeal Bikes2:27:28
16Chris HawkinsSMB Physiotherapy Race Team2:27:40
17Simon MyattCyclesmith Cycling Club2:27:52
18Julian MarchantHub Cycle Racing2:27:55
19Anthony LacopiaCyclesmith2:30:55
20Calvin TurpleVeloLab2:31:26
21Chris PriceO'Regan's Subaru Cycling2:32:17
21Scott MacPheeCyclesmith2:32:17
22Allan ScottPictou County Cycle Racing2:32:19
23TJ Worden RogersO'Regan's Subaru Cycling2:34:12
24Jared DempseyJava Blend Racing2:34:42
25Travis SmithSMB Physiotherapy Race Team2:35:39
26Derrick MuiseSealevel racing2:36:41
27Nicholas MuiseIndependent2:49:19
28Eric HardingIndependent3:00:27
DNFLionel Stanleyindependent
DNFMatthieu Fraserhighland bike shop
DNFMatthew KamermansCyclesmith
BF
PlacingNameClub/TeamTime
1Janelle PriceO'Regan's Subaru Cycling1:55:22
2Carolyn TowellBike Monkey2:25:48
3Dana LaneIndependent2:19:13
C
PlacingNameClub/TeamTime
1Ian HinksO'Regan's Subaru Cycling1:46:11
2Darren CottreauIndependent1:46:21
3Andre JarvisSMB Physiotherapy Race Team1:46:21
4Scott MacNeilFinbar's Cycling Club1:46:21
5Brad RowterIndependent1:46:21
6Jeff SangsterCyclesmith1:46:25
7Shawn CarterIndependent1:46:27
8Daniel CormierFitworks1:46:27
9Sean Therienindepedent1:46:27
10Andrew CanningIdealbikes1:46:39
11Timothy O'ReganO'Regan's Subaru Cycling1:46:43
12Mark CosmanSea Level Racing1:46:43
13Eric WeaverFinbars cycling team1:47:17
13Rob Lanenone1:46:43
15Jeffery ZahavichCyclesmith1:47:43
16Darren CaseyIndependent1:48:15
17Rodney RawdingO'Regan's Subaru Cycling1:49:42
18Al HeubachO'Regan's Subaru Cycling1:53:14
19Cornelius EscaravageKing's-Edgehill School1:56:40
20Jay WatsonIndependent1:59:40
21Bruce MacDonaldSMB Physiotherapy Race Team2:01:12
22Daniel CookBikes plus2:03:20
23Quentin CaseyIndependent2:04:23
24Aaron AllenIdeal Bikes2:06:10
25Tim BrooksO'Regan's Subaru Cycling2:06:40
26Lisa McInnisIndependant2:09:01
DNFTodd LaceyIndependent
DNFMatthew VeinotteO'Regan's Subaru Cycling
DNFReagan MillsBike Monkey
DNFJoseph KinleyO'Regan's Subaru Cycling
CF
PlacingNameClub/TeamTime
D
PlacingNameClub/TeamTime
1Josué Duff ArevaloIndependent1:14:59
2Karl-Eric DemersKing's-Edgehill School1:15:30
3Parker RowterIndependent1:15:45
4Connor HallO'Regan's Subaru Cycling1:15:56
5Gavin GilesCyclesmith – APG2 Cycling1:19:35
6Paul StanhopeABG2 Cycling1:51:20
F
PlacingNameClub/TeamTime
U19M
PlacingNameClub/TeamTime
U19F
PlacingNameClub/TeamTime
U17M
PlacingNameClub/TeamTime
1Joseph StewartIndependant1:08:00
2Ben SangsterCyclesmith Junior Racing Team1:13:00
3Duncan FergusonKing's-Edgehill School1:35:00
U17F
PlacingNameClub/TeamTime
1Maura WhitmanBike Monkey1:19:00
2Freya FergusonKing's-Edgehill School1:22:00
3Madeleine WestCyclesmith Junior Racing Team1:24:00
4Ella JollymoreKing's-Edgehill School1:40:00
U15M
PlacingNameClub/TeamTime
1Calum MacEachenSweet Ride Cycling0:36:00
2Evan WestIndependent0:57:00
3Max ColeKing's-Edgehill School1:00:00
4Calvin ShenKing's-Edgehill School1:02:00
U15F
PlacingNameClub/TeamTime
1Madison TaljaardKing's-Edgehill School1:10:00
U13M
PlacingNameClub/TeamTime
1Will CanningIdealBikes0:31:00
U13F
PlacingNameClub/TeamTime
1Saffi SangsterIndependent0:30:00